Už v lednu můžete začít předpěstovávat některé druhy zeleniny. Pěstování rostlin přímo ze semínka sice vyžaduje hodně odhodlání a pravidelné péče, ale má to tu výhodu, že si můžete vypěstovat i takové odrůdy zeleniny, na které byste jinak v zahradnictví těžko narazili. Je to i daleko levnější varianta. Už na konci ledna můžete tak začít s výsevem nejrůznějších odrůd salátů a bylinek, které můžete nechat vyklíčit za oknem. Stejně brzký výsev je nutný i pro papriky nebo celer. Pokud chceme sklízet ještě na jaře, můžeme sáhnout i po semínkách brokolice a květáku.
Různé druhy salátů necháme klíčit při pokojové teplotě, po jejich vyklíčení je už můžeme umístit na chladnější místo kolem 15°C. Vzrostlejší rostlinky už volně sázíme do pařníku nebo na textilní fólii. První sklizeň pak můžeme očekávat už začátkem jarních dnů.
Choulostivější papriky budou potřebovat daleko více péče. V teple potřebují být až do poloviny května. Nejlépe vyklíčí v teplém a vlhkém podnebí, proto se nebojte pařníček umístit přímo na radiátor. Sazeničky pak nechte při pokojové teplotě až do doby, než jim venku nebudou hrozit přízemní mrazíky. Dřívější výsev se doporučuje pouze do vyhřívaného skleníku.
Celer se vyznačuje hlavně dlouhou dobou vzrůstu, která je přibližně 270 dní. Pokud se tedy rozhodnete pěstovat celer na zahrádce, s jeho výsevem byste neměli otálet. Opět se mu bude dařit při pokojové teplotě, kdy ho později můžeme umístit do chladnější místnosti. Teplota by však neměla klesnout pod 10°C. V tom případě by se mohlo snadno stát, že celer vykvete hned prvním rokem a v takovém případ se jen těžko dočkáte bulev, pro které celer pěstujeme.
Kvetení není rozhodně nic příjemného ani u brokolice nebo květáku. Ty bychom pak měli sklízet už v prvních letních dnech. Předpěstovat je tak můžete také už nyní.