Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce. Možná je to i proto, že nebyly dříve dostupné v každém ročním období, jak je tomu nyní. Dnes by zřejmě Maruška v pohádce o dvanácti měsíčcích neměla se sháněním jahod v zimě žádný problém, s jejich kvalitou už to však bude horší.
Není nad domácí kvalitu
Chcete-li si být skutečně jisti tím, co jíte a k tomu si pochutnat na sluníčkem vypěstovaných lahodných jahodách, pak to asi nepůjde jinak, než si je vypěstovat doma. Není na tom vlastně vůbec nic složitého a nepotřebujete ani velký lán pole. Jahody se totiž dají vypěstovat i na balkoně.
Co je potřeba?
Jestli si chcete práci skutečně výrazně ulehčit a těšit se hlavně z lahodných plodů, pak si kupte rovnou závěsný květináč s často již kvetoucími rostlinami. Je však vhodné dbát alespoň na původ sazenic, proto dejte přednost drobným pěstitelům a domácím zahradnictvím před velkými hobby markety.
Kdo si rád hraje s hlínou, a tedy i něco vypěstuje s vynaložením vlastního úsilí, ten by měl v současné době jahodníky zasadit. Právě duben a květen jsou těmi správnými měsíci pro jejich výsadbu.
Jak jahody správně vysadit?
Jahodníky si libují v lehké a dobře propustné půdě. Tu je nutné nejlépe zkypřit a následně ji obohatit rašelinou. Kdo si chce práci ulehčit, může zakoupit již připravený substrát, který obsahuje vše potřebné.
Při pěstování jahod v záhonech je více, než vhodné půdu přikrýt geotextilní folií, která zabrání rozrůstání plevele. Současně jahodám zajistí vhodný podklad, jelikož položení na vlhké hlíně jim škodí a mohou začít plesnivět. Stejný efekt má podložení slámou.
V průběhu sezony je vhodné jahody hnojit, třeba koňským či kravským hnojem. Jahody si také libují ve vlhčí půdě, takže pravidelná zálivka je rovněž nutností. Pozor však na přelití.
Jestli se o své jahůdky budete dobře starat, zajisté se vám odvděčí krásnými a chutnými plody, které si pak můžete dle libosti užívat.