Nový nábytek i v těch nejlevnějších obchodních řetězcích je poměrně drahý, navíc jde většinou o dřevotřísku s dýhou a o jejích kvalitách není třeba dlouze hovořit.
Každý alespoň trochu manuálně zručný muž (a výjimkou nejsou ani ženy) zvládne vyrobit některé kusy nábytku z dřevěných palet. Na Internetu kolují stovky různých inspirativních videí a fotek, stačí jen nahlédnout pod pokličku některému ze zajímavých výrobků a pak už jen pořídit vlastní materiál, nějaké základní nářadí, vhodné pracovní prostory a můžete tvořit.
Ne každý má však to štěstí a má k dispozici dostatečné vybavení, nebo ideální prostor, kde může brousit, vrtat, stloukat, řezat, a to pochopitelně se značným hlukem a za vydatné podpory všudypřítomného jemného prachu. Zkrátka vyrábět nábytek v panelovém bytě – to vás sousedé nebudou zrovna milovat.
Zapůjčení nářadí a spojovacích materiálů je v ceně
Pro tyto účely existují speciálně vybavené pracovní dílny. Lze si je pronajmout za velmi rozumnou cenu zhruba kolem 150 korun na hodinu, nebo využít permanentek či víkendových hromadných workshopů. K dispozici většinou bývá veškeré strojní vybavení a nářadí potřebné k výrobě nábytku z palet a také spojovací materiál. K dispozici jsou vruty, hřebíky, smirkové papíry a plátna, šrouby, matice, podložky. Součástí pronájmu může být i prodej palet od 100 korun za použité EUR přepravky (ve výborném stavu), až k 250 korunám za úplně novou EUR paletu.
Můžete využít kotoučovou pilu, pásovou brusku, vrtačku, hoblíky, elektrické šroubováky, kladiva, ruční pily, kleště, svěrky a ztužidla, lepidla, nátěrové hmoty, zkrátka vše, co pro dokončení výrobku je zapotřebí.
Součástí specializovaných víkendových workshopů jsou i přednášky, jak bezpečně se stroji pracovat, jaké přepravky vybírat, jak provádět povrchovou úpravu, to vše včetně individuálního poradenství. Z dílny si tedy odnesete nejen hotové výrobky, ale i mnohé cenné rady do budoucna.