3D tisk je rozhodně velkým krokem vpřed, využívá se ve všech možných odvětvích a stále se zdokonaluje. Jak tato technologie funguje a jak je stará?
Jak vlastně funguje 3D tisk a proč je tolik populární?
O 3D tisku a tiskárnách se mluví stále více, v poslední době jsme o něm mohli slyšet například v souvislosti s vyráběním roušek a respirátorů na ochranu proti nemoci, v lékařství se ale běžně 3D tisk využívá a vývoj jde stále dopředu. Na takové 3D tiskárně lze podle modelu vytisknout téměř cokoliv, a i když by se zdálo, že jde o poměrně novou technologii, není tomu úplně tak.
Co vlastně umí?
3D tisk se začal rýsovat již ve druhé polovině dvacátého století, kdy se objevil první pokus o vytvoření věcí za pomocí trojrozměrného laserového tisku. I když se v té době ještě nepoužívalo označení 3D tisk, pomalu byly položeny základy 3D tisku jak jej známe dnes. 3D tisku se říká také aditivní výroba, jde o proces, kdy je vytvořen konkrétní model – objekt podle jasně dané zejména digitální předlohy. Existují dnes již malé domácí 3D tiskárny, které ale ještě nejsou tolik výkonné, ty větší zařízení už jsou schopná doslova úchvatných věcí.
NASA i lékařství
Technologii 3D tisku využívá například NASA pro vytváření svých modelů, stejně tak se využívá i v lékařství, kdy jsou už vědci schopni za pomocí 3D tiskárny vytvořit cosi, co se velmi podobá lidským kostem. Ty se pak mohou použít jako implantáty, stejně tak už se podařilo vytisknout třeba čelist nebo ucho. V budoucnu usilují vědci o to, aby se daly tisknout orgány pro transplantace, což by znamenalo obrovský průlom pro transplantační centra, lékaře ale i samotné pacienty. Vše je zatím ale ještě v plenkách, protože vytvořit na tiskárně něco s živými buňkami, není zcela jednoduchá věc.
Zakázkový 3D tisk má ovšem možnost využít každý z nás, pokud máte nakreslený nebo v počítači uložený model toho, co byste chtěli vytisknout, není to žádný problém. Objekt se za pomoci 3D tiskárny vlastně poskládá ze souvislých vrstev daného materiálu, vytisknout si v praxi můžete nechat třeba zajímavou vázu, přívěsek na klíče ale i jiné předměty.
V 3D tisku vidí svět obrovskou naději do budoucna, a vypadá to, že se to skutečně podaří.