Správný čas na to, aby jste začali vaše děti učit hodiny je mezi šestým a sedmým rokem života. Chce to velkou dávku trpělivosti, protože hodiny se děti nenaučí ze dne na den. Děti v předškolním věku jsou hravé, pak je tedy nejlepší volbou je naučit hodiny hravou formou.
Začít by jste měli děti na obrázkových hodinách, které zakoupíte v papírnictví. Nejprve je dobré jim vysvětlit, že velká ručička ukazuje minuty a malá hodiny. Jako pomůcka, aby si ručičky nepletli jim řekněte, že velká, která ukazuje minuty je rychlejší než malá, ta je pomalejší. Základem je, aby děti věděli, že den má dvacet čtyři hodin, že je šest hodin ráno a osmnáctá hodina je večer a tak se to den co den stále opakuje.
Když ráno vstáváte nechte hodiny dětem na stole a nastavte jim hodiny na dobu, kdy vstávají, pokud tento postup několikrát zopakujete, budou si pamatovat, že vstávají například v sedm hodin ráno a budou rozumět tomu co je celá hodina. V dalším postupu je důležité vysvětlení- čtvrt, půl a tři čtvrtě, které jim nejlépe znázorníte na celém jablku, které nejprve nakrájíte na půl a poté na čtvrtky, podle nichž snadněji děti pochopí co je to čtvrt, půl a tři čtvrtě.
Trénovat, trénovat a trénovat
Během týdne tento postup opakujte alespoň pětkrát do té doby, než se děti naučí hodiny a budou jim rozumět. Trénink a dát dětem čas je velice důležitý, neboť některým dětem na to stačí dva týdny, dalším třeba i měsíce. Výuka hodin je také součástí prvouky v první třídě, tak to můžete dětem učení hodin usnadnit, jelikož už budou mít nějaké znalosti z domu.
Jakmile se děti naučí ručičkové hodiny jsou jen krůček k tomu porozumět digitálním hodinám. Ty jsou ve většině případů pro ně lehčí, když znají čísla snadno řeknou, že je čtrnáct hodin a třicet minut, důležité je vědět, aby skutečně rozuměli tomu co říkají. Častým trénováním, jak doma, tak i ve škole tomu přijdou na kloub a sami pochopí, jak snadné to je určit kolik je hodin.