Pro provoz bazénu je zapotřebí celá řada příslušenství, mezi nimi i speciální přípravky pro udržení potřebné jakosti vody bez řas a dalších mikroorganismů. Řasy se v bazénech množí za určitých příhodných podmínek.
Co dokáže kombinace algicidu a vločkovače
Algicid Chlorito – pod tímto tajemným názvem se ukrývá látka, která zahubí vodní řasy v bazénu. Řasy jsou jednoduché organismy, které ve volné přírodě konkurují vodním rostlinám. V tomto prostředí vodního světa dochází k neustálému kontaktu řas a vývojově vyšších rostlin a situaci, jak se vše bude vyvíjet, ovlivňuje více faktorů. Především dostatek světla a živin obsažených ve vodě a v substrátu a také častá výměna vody (v akváriích) nebo proudění vody v přírodě, které odplavuje odumřelé organické rozkládající se látky. Jestliže vodní rostliny dobře prosperují, produkují algicidní látky, které brání rozmnožování řas, v opačném případě nevyživené a hynoucí rostliny na řasy nestačí a ty mohou zcela ovládnout přirozený biotop.
V bazénech je situace zcela odlišná, neboť tu nežijí žádné vodní rostliny (pokud se nejedná o přírodní koupaliště), přitom řasy v bazénu nejsou vůbec žádoucí a je nutné se jich nějakým způsobem zbavit. Slouží k tomu přípravky shodného jména – algicid. Eliminují výskyt řas všeho druhu, jak hnědé rozsivky, tak např. zelené řasy, které vyžadují dostatek denního světla.
Samotný algicid však k eliminaci řas v bazénu nestačí, jakmile uhynou, rozptýlí se ve vodě a vytvoří velmi jemný zákal, který se nezachytí ve filtraci. Musí se pak nasadit vločkovač, je to chemická látka, která sloučí velmi jemné částečky do větších celků, a ty svou velikostí a tvarem připomínají drobné vločky. Vločky bez problémů zachytí ostré hrany zrnek křemičitého písku nebo zeolitu a ty, které dopadnou na dno nádrže, se odsají bazénovými vysavači.