Přírodní nebo umělý
Umělý kámen pro obklady interiéru si lidé začali pořizovat již před pár desítkami let jako moderní stavební prvek a dekorativní záležitost a mohli jste se s těmito výrobky setkat v různých prezentacích, na fotografiích a zdrojích, které je propagovaly jako něco výjimečného a zajímavého. Tato technologie však stále naráží na jednu zásadní věc, a tou je vědomí, že si domů nosíme cosi umělého, s pojivem ze syntetické pryskyřice, a že to nemá nic společného s přírodním materiálem.
Obkladový kámen, který se těží a zpracovává jako čistě přírodní, se s tím umělým nemůže srovnávat, má docela odlišné vlastnosti a samozřejmě jej ihned rozeznáte i na první pohled.
Struktura, to je něco jako letokruhy u dřeva – dřevěný masiv je stejně, jako přírodní kámen, dokonalý přírodní výtvor, a „co kus, to originál“. Neopakovatelný, jako vaše otisky prstů. Už jen toto vědomí vás může hřát, budete vědět, že jste obklopeni tím, co má božský původ. My všichni jsme součástí přírody, každý z nás, resp. tělesná schránka naší duše, je vybudována z vody a minerálních a stopových prvků, z nichž je vystavěn každý kámen, i ten, který si obkládáte na stěnu. V našem těle koluje železo, zinek, měď, selen, vápník, hořčík a spousta další prvků, když si to uvědomíte, budete možná lépe nazírat na obkladové kameny i na kamennou dlažbu.
Kámen hřeje – obložíte-li přírodním kamenem stěnu vedle krbu, nebo jej položíte na podlahu, pod níž je zabudován topný okruh, zjistíte, jak úžasně a dlouhou dobu kameny akumulují tepelnou energii. Dokážou ji pak předávat svému okolí a zvláště na podlaze je to příjemné zjištění, kdy se na ni můžeme posadit, nebo po ní našlapovat obnaženými ploskami chodidel. Chůze po vyhřátých kamenech je nesmírně příjemná a je to zároveň vhodná terapeutická metoda, jak si udržet tělesnou kondici a duševní svěžest i v pokročilém věku.