Udělat si na zahradě hezký koutek, kde můžete grilovat a zvát si své přátele a sousedy není určitě špatný nápad. Potřebujete k tomu pouze nábytek, který je dimenzován pro venkovní prostředí a chybět by určitě neměla nějaká forma zastřešení. Možností je celá řada. Máte-li však pouze omezený rozpočet a nechcete přitom žádné polovičaté řešení, hezká pergola ze dřeva nebo z hliníku by vám měla více než vyhovovat. Jde o klasickou konstrukci, která je v zahradách a parcích doma již celá tisíciletí.
Hezký design
Ne všechny typy pergol ale nabízejí střechu nad hlavou. Existují i modely, které neposkytují z vrchu ochranu vůbec. Ty se vyrábějí hlavně jako estetické zahradní doplňky, ale použitelné při zhoršeném počasí jako jsou vítr nebo dokonce déšť příliš nejsou. Mnohem praktičtější jsou samozřejmě typy, kterým střecha nechybí. Některé dokonce mají i jednu nebo dvě stěny, které fungují jako větrolamy. Tento doplněk oceníte hlavně v případech, kdy se venku začnou ženit všichni čerti. Většinou však stěny nejsou součástí pergoly a je potřeba si je následně dokoupit nebo si je přiobjednat zvlášť zároveň s konstrukcí.
Sestavení
Existuje celá řada lití, kteří si doma vyrobili pergolu sami svépomoci, díky čemuž ušetřili pár tisícovek, ale nepatříte-li zrovna mezi kutili, kteří to umí se dřevem, je pro vás lepší si koupit pergolu ve formě prefabrikované stavebnice. Věřte nebo ne, ale i u toho se dostatečně zapotíte. S návodem a nějakou tou pomocí od kamarádů nebo sousedů sestavit pergolu dohromady však není příliš složitý úkol a práce by neměly zabrat déle než pár hodin. Navíc k tomu obvykle není potřeba nic speciálního. Bohatě postačí mít plochý a křížový šroubovák, případně ještě aku vrtačku. Když si nějakou tu stovku navíc připlatíte, nemusíte dělat ani to. Zahradní konstrukci vám sestaví montéři od dodavatel, tedy pokud je to součástí nabídky.